Kopiec został usypany w 1808 przez okupujących Szczecin żołnierzy francuskich, którzy postanowili uczcić w ten sposób trzydzieste dziewiąte urodziny Napoleona Bonaparte. Kopiec usypany został w sąsiedztwie obozu, w którym stacjonowało 12 tysięcy żołnierzy. W urodziny cesarza Francuzów (15 sierpnia 1808) odbył się tu festyn z paradą wojskową, zakończony pokazem ogni bengalskich. Na szczycie kopca ustawiona została kolumna z popiersiem Napoleona.
W 1814 Prusacy, którzy ponownie odzyskali kontrolę nad Szczecinem, zmienili nazwę wzniesienia na Deutscher Berg (Niemiecka Góra), usunęli popiersie Napoleona, a następnie ustawili na jego miejscu żeliwną kolumnę zwieńczoną Krzyżem Żelaznym. Przy kolumnie ustawiono tablicę poświęconą niemieckim żołnierzom poległym w latach 1813-15. Całość ogrodzona została żeliwnym łańcuchem rozpiętym między czterema wbitymi pionowo w ziemię lufami armatnimi.
Stan obecny
Po II wojnie światowej przywrócono pierwotną nazwę wzgórza - nie jest ona jednak powszechnie znana wśród mieszkańców Szczecina. Na szczycie kopca zachowała się jedynie żeliwna kolumna z czasów pruskich, natomiast zwieńczenie kolumny oraz ogrodzenie nie zachowały się. Szczyt wzgórza jest zadrzewiony.(wikipedia)
Kolumna usytuowana jest przed wejściem do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za odwiedziny i komentarz.